Individualios konsultacijos
Tikiu, kad kiekvienam iš mūsų tam tikrame gyvenimo periode reikia žmogaus, kuris mus išklausytų be vertinimo, be savo interesų, su kuriuo mes galime tiesiog būti savimi. Skirti dėmesio sau, išgirstant savo tikruosius norus, net jei kartais juos nuvertiname. Pajausti savo jausmus ir juos išjausti, net jei kartais mūsų vidinis kritikas mums kužda, kad “pykti negalima”, “liūdėti negalima, nes tu juk viską turi”, “kokia dar vienatvė, juk turi tiek daug žmonių aplinkui”, “laikas sau? O kaip gi kiti?” ir daugelis kitų įsitikinimų, kurie trukdo mums būti pakankamai laimingais ir gyventi savo autentišką gyvenimą.
Kodėl terapinis koučingas?
Įgijus atitinkamą išsilavinimą ir nuolat tobulinant žinias ( apie mano kvalfikaciją galite pasiskaityti čia Terapinis koučingas | Kamila Golod), bei supervizuojantis ir konsultuojant žmones, pajutau, kad kartais/dažnai vienas metodas gali būti nepakankamas, norint padėti klientui su juo užklausa, tad savo konsultacijose pradėjau remtis terapiniu koučingu, integruojant koučingą kartu su kognityvinės, geštalto ir meno terapijų elementais
Plačiau
Apie ką yra terapinis koučingas?
Terapinio koučingo konsultacijos visų pirma yra apie santykį su savimi ir kitais. Kai gali būti nuoširdžiai ir dėmesingai išklausytas, tuomet atsiveria erdvė išgirsti patį save. Ir tai, mano akimis, yra didelė vertė – turėti saugią ir jaukią aplinką, kurioje gali kalbėti apie tai, kas tau yra svarbu, nesiteisinant, galint jausti skirtingus jausmus, kai galbūt kitoje aplinkoje esi įpratęs juos užgniaužti ar gėdytis to, ką jauti. Kai gali būti atjaustas ir suprastas, kad tau iš tiesų gali kažkas nesisekti, ar gali jaustis vienišas, ar nepasitikėti savimi ir vietoj to, kad kritikuoti save ar jausti spaudimą dar ir dar kažką daryti vis kitaip ir daugiau, vietoj to tu gali pasidalinti savo iššūkiais su manimi ir ta našta tikėtina sumažės. Dėja negalėsiu pakeisti išorinių aplinkybių ar stebuklingai kažką pakeisti (nors žinau iš savo ir kitų patirties, kaip dažnai to norisi, kai esi užstrigęs ar patiri sunkumus), tačiau konsultacijose stebiu, kaip įgarsinant tai, kas neramina ir įvardinant kaip jautiesi, kaip mąstai apie tuos dalykus, jau po truputį įgalina: įgalina dėl to, kad kai žinai kas vyksta, gali ieškoti būdų, kaip tai įveikti kryptingai ir su palaikymu; įgalina dėl to, kad jautiesi ne vienas šiame kelyje, kas padeda išbūti su tuo, ko negali pakeisti; įgalina tai, kad rinkdamas naują patirtį, tu atrandi savyje naujus resursus, kurių galbūtu anksčiau nepastebėjai savyje, kas leidžia labiau pasitikėti savimi ir jausti savyje daugiau atramos.
Terapinis koučingas man yra apie individualų, bei visapusišką požiūrį į klientą. Terapinio koučingo metu, remiantis individulia kliento situacija, jo poreikiais ir mūsų bendru susitarimu, parenku skirtingus konsultavimo būdus, bei elementus, kurie padeda labiau išsigryninti esamą situaciją, atrasti naujus resursus, padedančius įveikti kylančius iššūkius, bei labiau pasitikėti savimi.
Individualiose konsultacijose taikau tokius būdus ir jų derinius:
Klasikinis koučingas
Tarptautinė koučingo federacija koučingą apibūdina kaip kūrybingą procesą, skatinantį mąstymą ir skatinantį klientus visiškai išnaudoti savo asmeninį bei profesinį potencialą. Tai procesas, kurio metu tikima, kad žmogaus savo viduje turi resursų ir potencialą išspręsti tuo metu kylančius iššūkius, o koučingo specialistas savo klausimais, dėmesiu nureiptu į žmogų, bendradarbiavimu, klausymusi ir skatinimu, o ne tiesioginiu patarimu ar sprendimų teikimu, padeda klientui atrasti jo vidinius išteklius, stiprybes ir galimybes, kad jis galėtų pasiekti užsibrėžtus tikslus, įveikti iššūkius ir gerinti gyvenimo sritis, susijusias tiek su asmeniniu gyvenimu, tiek su karjeros pokyčiais, savirealizacija, tiek su kitom gyvenimo sritim, kurias norisi pagerinti.
Darbas su metaforinėmis asociatyvinėmis kortelėmis
Asociatyvinės metaforinės kortelės suteikia galimybę saugiai ir giliai tyrinėti savo vidinį pasaulį, labiau suprasti save ir surasti daugiau alternatyvų sprendžiant įvairius kylančius klausimus. Kortelėse esantys vaizdiniai padeda sužadinti intuiciją, per jų interpretavimą, lyg iš šalies, pasižiūrėti į vidiuje slypinčius jausmus ir giluminius norus, kurie dėja dažnai būna užslopinti mūsų proto pinklių ir racionalaus mąstymo. Kortelės NĖRA būrimo kortos, jos NETURI fiksuotų reikšmių, taip pat jos nėra diagnozėms nustatyti. Asociatyvinės metaforinės kortelės tampa lyg tiltu santykyje su savimi, leidžiančiu nuoširdžiai išgirsti save ir sukurti autentišką santykį su savimi. Interpretacijose nėra nei gerų, nei blogų atsakymų, tai yra Jūsų vidiniai atsakymai, galintys tapti atspirtimi kurti savo svajonių gyvenimą.
Kognityvinės elgesio terapijos elementai
Kognityvinės elgesio terapijos pagrindu mūsų savijautą nulemia mūsų mąstymas, t. y. tai, kaip jaučiamės, priklauso ne nuo to, kas mums nutinka, o nuo to, kaip mes į tai reaguojame, t.y. kaip sau tai priimame ir interpretuojame. Todėl kaip vieną iš priemonių konsultacijos metu kartais klientams tam tikrose situacijose rekomenduoju pildyti “Minčių registravimo lapą” padedantį aiškiau suprasti kokios mintys kyla tam tikrose situacijose, kokius tai kelia jausmus ir bandyti ieškoti alternatyvias mintis į tą pačią situaciją, gerinant mūsų emocinę būseną, kas turi įtakos ir mūsų elgesiui, bei sveikatai.
Geštalto terapijos elementai
Integruojant į konsultacijas geštalto terapijos elementus remiuosi tokiais pagrindiniais dalykais, kurie yra artimi mano konsultacijų filosofijai: skatinimas klientą sutelkti dėmesį į dabarties akimirką, kadangi tik šiuo metu gali vykti pokyčiai ir suvokimas. Skatinimas prisiimti asmeninę atsakomybę už savo veiksmus, jausmus ir pasirinkimus, siekiant tapti aktyviu savo gyvenimo kūrėju, bei akcentavimas sąveikos tarp kliento ir manęs, kaip koučingo specialisto, tai yra kaip klientas bendrauja su specialistu ir kaip tai atspindi jo santykius su kitais žmonėmis. Konsultacijų metu taip pat skiriamas dėmesis į skirtingų patirčių integraciją į savo asmenybę, kas padeda suvokti save kaip visumą ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.
Egzistencinis koučingas
Egzistencinis koučingas yra tam tikra koučingo forma, skirta padėti žmonėms pažinti save, suprasti gyvenimo prasmę ir rasti harmoniją savo gyvenime. Šis koučingo stilius remiasi filosofiniais, psichologiniais ir dvasiniais aspektais, siekiant padėti klientams atrasti vidinę ramybę ir pasitenkinimą. Egzistencinio koučingo metu daug dėmesio skiriama kliento vertybėms, gyvenimo prasmės ir aukštesniųjų tikslų nustatymui, atitinkančius žmogaus vertybes ir norus. Taip pat konsultacijų metu kreipiamas dėmesys į pokyčių ir situacijų, kurių negalime pakeisti priėmimą ir vidinių resursų paiešką, kaip su tuo išbūti ir tuo pačiu judėti į priekį mažais žingnsiais ir su didesniu pasitikėjimu savimi ir gyvenimu.
Fototerapija
Prisipažinsiu šis metodas yra mano mėgstamiausias meno terapijoje, nes jis yra labai žaismingas ir tuo pat metu labai gilus, nes apjungus kliento nuotraukas su jų sukeltais prisiminimais, dabartinėmis mintimis ir jausmais, mes gauname tikrą katalizatorių, padedantį labiau save pažinti ar surasti norimas alternatyvas, bei resursus.
Kaip vyksta konsultacija, paremta fototerapija? Klientas atsineša į sesijas (arba vykstant nuotolinei konsultacijai, parodo ekrane) savo paties nuotraukas arba jo fotografuotas dalykus, pvz.gamtą, jo daiktus, bei daug kitų dalykų ir mes analizuojame šias nuotraukas pagal tai kokias mintis ir jausmus jie sukelia žmogui šiuo metu ir susiejant su kliento klausimu. Taip reflektuojant tikėtina, kad klientas gaus svarbių įžvalgų sau ar netykėtų sau klausimų, kurie bus svarbūs tolimensiam asmenybės augimui, sprendimų paieškai ar tikslių siekimui.
Rašymo terapija
Rašymo terapija yra kūrybinė terapinė praktika, kurios metu Jūs naudojatės rašymu kaip būdu išreikšti savo jausmus, mintis ir emocijas, kas suteikia Jums galimybę kūrybiškai išsivaduoti iš streso, įveikti iššūkius ir pažinti save iš naujo. Per rašymo terapijos sesijas, Jūs turite galimybę rašyti dienoraštį, laiškus sau ar neišsiųstus laiškus kitiems, pasitelkti laisvą rašymą ar kurti kūrybinius tekstus. Tai yra saugi vieta, kurioje galite atsiverti ir išreikšti tai, kas gali būti sunku pasakyti žodžiais ar pasidalinti su kitais. Tikslas yra padėti Jums atrasti, kas yra Jūsų viduje, „išsikrauti“ emociškai, pažinti savo jausmus ir mintis bei atskleisti tai, kas gali slypėti giliau.
Terapinio koučingo konsultacijų filosofija
Terapinio koučingo konsultacijose aš remiuosi visapusišku, holistiniu požiūriu, į žmogų, nes tikiu, kad mumyse viskas yra susiję: mūsų mintys su mūsų emocijomis su mūsų fiziniu kūnu ir su mūsų dvasingumu. Kiekvienas iš mūsų pasirenka kur yra jo fokusas, kokius jis daro pasirinkimus ir kaip su tais pasirinkimas jaučiasi, bei kaip tai įtakoja jo gyvenimo kokybę. Kartais papuldami į savo sukurtą užburtą ratą ir vis kartodami tą patį ir gaudami tą patį rezultatą, mes dėja pamirštame/ar labai abejojame, kad gali būti kiti variantai, kurie gali pakeisti mūsų būseną. Gal vietoj savęs kaltinimo, vesdami su savimi atjaučiantį pokąlbį, mes pradėsime labiau džiaugstis savimi ir pasauliu, jausim mažiau įtampos galvos skausmų ir matysim pasaulį, kaip atvirą galimybėms, o ne spaudžiantį ar vedantį į bejėgiškumą. Gal suteikę savo kūnui kokybiško miego ir reguliarauas valgymo, mes suteiksime sau daugiau jėgų kurti kažką naujo ir ieškoti naujų galimybių, o ne veikti vien tik iš inercijos ir negaint niekur išjudėti, jausti bejėgiškumą ir nepasitikėjimą savimi ir gyvenimu, kas vėl sukuria užburtą ratą. Juk mes galime pasirinkti kažką kitko, rinkti naują patirtį, kurį galimai su laiku ir su tos patirties integravimu į savo gyvenimą, duos visai kitokį gyvenimo kokybės pojūtį.
Terapinio koučingo konsultacijų procesas
Terapinio koučingo konsultacijos man yra apie abipusį kliento ir specialisto įsitraukimo į procesą, apie atvirumą procesui ir bendradarbiavimą. Žinau, kad kartais labai norisi, kad kažkas kitas stebuklingu būdu išspręstų problemą ar pasakytų kažkokį receptą, kaip isšpsręsti kylusią situaciją ir su tuo noru tikrai viskas gerai. Aš irgi tai patyriau😊Ir tuo pačiu žinau, kad tik mes patys žinome kas geriausiai yra mums – ką daryti, kokiu greičiu, kaip mums norisi jaustis tame procese, kokiame santykyje būti ir pan.. Tik kartais jaučiamės lyg nešami viesulo, kai jaučiamės lyg praradę pagrindą po kojomis ir nematatntys perspektyvos ar lyg žiūrėtume į drumzlyną vandenį, kuomet sunku aiškiai matyti kas slypi jo dugne ir tuomet sunku priimti kažkokius sprendimus ir kyla nerimas, nes nežinai, kas yra tau geriausia… Konsultacijose bandytume sustoti ir pajausti pagrindą po kojomis, nurimti – ir leisti drumzlėms nusėsti, kad aiškiau matytume, kas viduje ir tuomet tyrinėtume savo mintis, jausmus, kūno pojūčius, kuo mes tikime, kaip mes kūriame santykius, kaip mes būname su savo nerimu ar baimėmis, kaip mes leidžiami sau būti autentiškiems, kai išorinis „triukšmas“ ir vidinis „turiu“ verčia mus pasirinkti būti kitokiems; girdėti savo poreikius ir mokintis juos patenkinti ir santykyje su kitais žmonėmis ir daug kitų svarbių klausimų, su kuriais mes susiduriame kiekvieną dieną… Judėti link Jūsų norimos gyvenimo kokybės Jūsų tempu ir pagal Jūsų galimybes, nes tai Jūsų laikas sau…
Konsultacijoms kviečiu susitikti nuotoliniu būdu. Svarbiausia, kad turėtumėte galimybę pasikalbėti ramioje aplinkoje ir įsijungus kamerą.
Konsultracijų trukmė yra labai individuali. Ji gali būti ir vienkartinė, jei norisi patyrinėti konkretų trumpą klausimą ar norisi palaikymo išbūti su esama situacija. Jei norisi plačiau patyrinėti esamą situaciją, reikėtų daugiau susitikimų, kad galėtume labiau patyrinėti trukdančius įsitikinimus, “išventiliuoti” susikaupusius jausmus, atkurti resursus ir įgauti naują patyrimą. Iš patirties, vidutiniškai žmogui reikia mažiausiai 10-12 susitikimų, kad jis įgytų daugiau pasitikėjimo savimi ir drąsos imtis pokyčių. Jei norisi gilesnių pokyčių, kurie padėtų tvirtesnį pagrindą ir ilagalaikėje perspektyvoje, apimant gilesnes savasties paieškas, autentiško savojo “aš” kūrimą, tuomet kviečiu metinei bendrystei.
Konsultuoju lietuvių ir rusų kalbomis. Konsultacijos trukmė 1 val., kaina 50 eur/val.